Paul Klee
25.jpg
Paul Klee

Paul Klee 1879-1940 – malarz pochodzenia szwajcarsko-niemieckiego.
Pochodził z muzykalnej rodziny – jego ojciec Hans Klee był nauczycielem muzyki w seminarium nauczycielskim koło Berna. We wczesnych latach Paul chciał zostać muzykiem, ale ostatecznie rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium.

Paul Klee był artystą na wskroś nietuzinkowym. Podkreślał odrębność swoich postaw w życiu codziennym, w kwestiach politycznych i nade wszystko w sztuce. Pomimo przynależności do ugrupowania ekspresjonistów monachijskich "Der Blaue Reiter" ("Błękitny Jeździec"), jego sztuka nigdy do końca nie utożsamiła się z kierunkiem obranym przez innych członków stowarzyszenia. Nie oznacza to jednak, że była wolna od wpływów - wręcz przeciwnie, Paul Klee czerpał inspiracje z najróżniejszych źródeł, a jego wielkość polegała na umiejętnym stosowaniu ich, przy zachowaniu niepowtarzalnego stylu. 


Paul Klee, Słońce i zamek


W pracach Paula odnaleźć można duże zainteresowanie tematami zwierzęcymi, charakterystycznymi dla członków "Błękitnego Jeźdźca", widoczne są również wpływy niezwykle popularnej w pierwszej połowie XX wieku sztuki afrykańskiej. Tym jednak, co wyróżnia Klee jest mistrzowskie operowanie plamami barwnymi, których tony idealnie współgrają ze sobą, tworząc migotliwą, pełną głębi płaszczyznę malarską, rozedrganą na wzór kompozycji odegranej na fortepianie (którymi Klee zresztą, jako utalentowany muzyk, się inspirował). 

Nie można przejść obojętnie również wobec warsztatu rysunkowego artysty, wszak Paul Klee w pierwszych latach swej działalności artystycznej posługiwał się wyłącznie linią, którą tworzył niespokojne, a jednocześnie (zwłaszcza w późniejszym okresie twórczości) doprowadzone niemal do granic syntezy przedstawienia.


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl