Promocje
Zestaw 4 dużych podkładek korkowych na stół
Zestaw 4 dużych podkładek korkowych na stół
89,00 zł 59,00 zł
szt.
Schiele - poszewka na mała poduszkę (jasiek)
Schiele - poszewka na mała poduszkę (jasiek)
69,00 zł 54,00 zł
szt.
4 kolorowe podkładki, Rousseau
4 kolorowe podkładki, Rousseau
89,00 zł 59,00 zł
szt.
Podkładka na stół (duża)
Podkładka na stół (duża)
25,00 zł 16,00 zł
szt.
Jesteś pewien tego, co widzisz?
30.jpg

Jesteś pewien tego, co widzisz?

 

Zabawa sztuką

 

Z dzieciństwa pamiętam taką wyliczankę: “Pan Sobieski miał trzy pieski, czerwony, żółty, niebieski....” Wyliczanka pozornie nie miała sensu, a stosowaliśmy ją do różnych zabaw. Obraz Wasyla Kandinskiego pod tytułem “Żółty - czerwony - niebieski” w pewien sposób przypomina tę wyliczankę z dzieciństwa - na pierwszy rzut oka nie ma sensu. Czy naprawdę?
Większość z nas nie lubi malarstwa abstrakcyjnego, bo jest trudne do zrozumienia, bo autor nie mówi wprost, tylko używa jakiegoś tajnego kodu. Spróbujmy jednak spojrzeć na takie obrazy inaczej. Pobawmy się w odgadywanie zagadek, jak w dzieciństwie. Co tu widzimy? Może Ty widzisz co innego niż ja? Pewnie moja wyobraźnia pracuje inaczej niż Twoja. A może popatrz na obraz inaczej, może z boku, a może do góry nogami? I nie czytaj tych przemądrzałych analiz pisanych przez przeintelektualizowanych krytyków, którzy próbują nam coś przekazać.
W 1925 roku Wassily Kandinsky namalował słynne dzieło pt. “Żółty, czerwony, niebieski”. Obraz, jaki jest każdy widzi, a tytuł mówi wszystko za siebie. Artysta zastosował tutaj, jak sama nazwa wskazuje, trzy podstawowe kolory: żółty, czerwony i niebieski. Od razu rzuca się w oczy bogata tonacja barw i różnorodność form. Z lewej strony pojawia się żółty prostokąt, któremu towarzyszą cienkie, czarne linie. Tyle, jeśli chodzi o szybką analizę działa.

Co widzimy? Co podpowiada nam wyobraźnia? Krzywe, kolorowe plamy, szachownice, kreski i łuki. Trochę trudno się w tym połapać. Gdy uważniej się przyjrzeć, to po lewej stronie można dostrzec coś na kształt profilu, prawda? Prosty, ostro zakończony nos, oko w czerwonej obwódce, a na czole zakręcony loczek z włosów. Widzicie? Teraz już nie można się pozbyć widoku tej ukrytej w kolorach twarzy. Ale co się stanie, gdy obrócimy obraz do góry nogami?

 

 

Chwila dla orientacji, bo świat stanął do góry nogami. Gdzie jest profil? Zniknął. Znów tylko niezrozumiałe esy-floresy i te same kreski i plamy, tylko postawione na głowie. Czyżby?
A widzicie kota? Po prawej stronie. Odwrócony profil stał się żółtym kotkiem. Ma oczy, wąsy, śmieszny nosek. Dostrzegacie go teraz? Pewnie, że tak! Od teraz macie nie jeden, a dwa obrazy. Ja, od czasu gdy zobaczyłem zwierzaka, to nie potrafię się uwolnić od jego widoku i to nawet, gdy obraz oglądam normalnie.
Zachęcam wszystkich do zabawy sztuką i spojrzenia na nią z przymrużeniem oka.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl