Alchemia - z gliny w skarb
9.jpg

  Najpiękniejsze rzeczy wywodzą się z pasji. Sztuka niepoparta miłością do niej jest jałowa i odtwórcza. Zupełnie inna jest twórczość Katarzyny Leszczyńskiej - Kaszuby z pracowni ceramicznej Alchemia - widać w niej ogromny zapał i mnóstwo pomysłów. Dlatego z przyjemnością przedstawiamy Wam jej działalność, która inspiruje i motywuje do podążania za marzeniami. 

 Wszystko zaczęło się od grupy rekonstrukcji historycznej. Pojawił się problem z zakupem odpowiedniej ceramiki - takiej, która pasowałaby do odtwarzanych przezeń realiów. Wniosek był prosty: Ponieważ całe życie towarzyszyła mi potrzeba rękodzielniczego czy też artystycznego wyżywania się - skutek był przewidywalny - sama sobie ceramikę ulepię. Wszak "nie święci garnki…” - mówi Katarzyna.

Pojawił się jednak kolejny problem - kto mógłby udzielić informacji jak taką ceramikę tworzyć? Internet milczał, trudno było również znaleźć garncarza, chętnego podzielić się doświadczeniem. Pozostawała nauka metodą prób i błędów, którą ceramiczka wspomina tak: Pierwsze naczynie smażyłam na grillu. Oczywiście zamiast je wypalić tylko świetnie je wysuszyłam. Dużo czasu, prób, kombinacji, zdobywania wiedzy. Przygody z paleniskiem w tradycyjnym piecu kaflowym i w końcu z paleniskiem otwartym czyli po prostu w ognisku. No i powstały pierwsze nadające się do użytku garnce. 

Wszystkie naczynia wytwarzane są tradycyjnymi metodami w oparciu o dostępne źródła i wykopaliska archeologiczne. Większość z nich to metody z najbardziej interesującego Katarzynę okresu wczesnego średniowiecza z terenów słowiańskich i terenów działań wikingów. 

Z czasem pasja historyczna zaczęła się rozrastać i zakiełkowała nowym pomysłem na wykonywanie ceramiki współczesnej. Początkowo nieśmiało i trochę chaotycznie, bo nie u siebie, gdyż zmuszona była korzystania z gościnności rożnych instytucji kultury posiadających odpowiednie urządzenia do wypalania.  Aż w końcu we własnej pracowni, we własnym piecu elektrycznym oraz gazowym. Teraz te dwie gałęzie jej aktywności artystycznej rozrastają się bujnie, owocując coraz to nowymi i piękniejszymi "skorupami".

Pasja połączona z chęcią zdobywania wiedzy doprowadziły do powstania czegoś niezwykłego. Zachęcamy do zapoznania się z magicznym światem Alchemii i  niezwykłym talentem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl