Promocje
Zestaw 4 dużych podkładek korkowych na stół
Zestaw 4 dużych podkładek korkowych na stół
89,00 zł 59,00 zł
szt.
4 kolorowe podkładki, Rousseau
4 kolorowe podkładki, Rousseau
89,00 zł 59,00 zł
szt.
Podkładka na stół (duża)
Podkładka na stół (duża)
25,00 zł 16,00 zł
szt.
korkowa podkładka, Rousseau
korkowa podkładka, Rousseau
25,00 zł 16,00 zł
szt.
Alchemia - z gliny w skarb
9.jpg

  Najpiękniejsze rzeczy wywodzą się z pasji. Sztuka niepoparta miłością do niej jest jałowa i odtwórcza. Zupełnie inna jest twórczość Katarzyny Leszczyńskiej - Kaszuby z pracowni ceramicznej Alchemia - widać w niej ogromny zapał i mnóstwo pomysłów. Dlatego z przyjemnością przedstawiamy Wam jej działalność, która inspiruje i motywuje do podążania za marzeniami. 

 Wszystko zaczęło się od grupy rekonstrukcji historycznej. Pojawił się problem z zakupem odpowiedniej ceramiki - takiej, która pasowałaby do odtwarzanych przezeń realiów. Wniosek był prosty: Ponieważ całe życie towarzyszyła mi potrzeba rękodzielniczego czy też artystycznego wyżywania się - skutek był przewidywalny - sama sobie ceramikę ulepię. Wszak "nie święci garnki…” - mówi Katarzyna.

Pojawił się jednak kolejny problem - kto mógłby udzielić informacji jak taką ceramikę tworzyć? Internet milczał, trudno było również znaleźć garncarza, chętnego podzielić się doświadczeniem. Pozostawała nauka metodą prób i błędów, którą ceramiczka wspomina tak: Pierwsze naczynie smażyłam na grillu. Oczywiście zamiast je wypalić tylko świetnie je wysuszyłam. Dużo czasu, prób, kombinacji, zdobywania wiedzy. Przygody z paleniskiem w tradycyjnym piecu kaflowym i w końcu z paleniskiem otwartym czyli po prostu w ognisku. No i powstały pierwsze nadające się do użytku garnce. 

Wszystkie naczynia wytwarzane są tradycyjnymi metodami w oparciu o dostępne źródła i wykopaliska archeologiczne. Większość z nich to metody z najbardziej interesującego Katarzynę okresu wczesnego średniowiecza z terenów słowiańskich i terenów działań wikingów. 

Z czasem pasja historyczna zaczęła się rozrastać i zakiełkowała nowym pomysłem na wykonywanie ceramiki współczesnej. Początkowo nieśmiało i trochę chaotycznie, bo nie u siebie, gdyż zmuszona była korzystania z gościnności rożnych instytucji kultury posiadających odpowiednie urządzenia do wypalania.  Aż w końcu we własnej pracowni, we własnym piecu elektrycznym oraz gazowym. Teraz te dwie gałęzie jej aktywności artystycznej rozrastają się bujnie, owocując coraz to nowymi i piękniejszymi "skorupami".

Pasja połączona z chęcią zdobywania wiedzy doprowadziły do powstania czegoś niezwykłego. Zachęcamy do zapoznania się z magicznym światem Alchemii i  niezwykłym talentem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl