van Gogh na dworcu w Krakowie
11.jpg

Podróżując dwa lata temu razem z rodziną po Francji trafiliśmy do tajemniczego, nieczynnego kamieniołomu marmuru. Kopalnia znajduje się niedaleko miejscowości Les Beaux de Provence na suchym, górzystym, wapiennym pustkowiu. Jednak to nie zimne, kamienne wyrobiska przyciągnęły nas w to odludne miejsce, a to co w tych monumentalnych prostopadłościennych komnatach pokazywano. Fundacja Culturespace zorganizowała magiczną prezentację dzieł austriackich mistrzów pędzla: Klimta, Schielego i Hundertwassera. Ich obrazy były wyświetlane na ścianach kamieniołomu, a wszystko oprawione nastrojową muzyką. Dziesiątki widzów przechadzały się w zadumie i zachwycie , a wszystko otoczone było sztuką. Jeszcze długo po wyjściu na powierzchnię byliśmy pod wrażeniem pokazu. 

Miłym zaskoczeniem był dla mnie plakat reklamujący podobne wydarzenie w Krakowie. W pomieszczeniach dawnego Dworca Głównego, 20 sierpnia otwarta zostanie multimedialna prezentacja obrazów mistrza Vincenta van Gogha. Będziemy mieli okazję znów poczuć te same emocje, co w kamieniołomie w Prowansji.  Czy na pewno? Na stronie organizatora wydarzenia http://vangoghalive.pl/ można  przeczytać, że projekcje obrazów będą wykonywane na ścianach i specjalnych panelach naściennych.Ponadto ekspozycja będzie wzbogacona poziomo ułożonymi ekranami w dodatkowymi prezentacjami. Niestety na podłodze nie będzie projekcji dzieł Mistrza i trudno będzie poczuć to, co ekscytowało nas w prowansalskim kamieniołomie, że jesteśmy otoczeni sztuką i jesteśmy częścią tych wielkich dzieł.  Skądinąd wiem, że francuska firma będąca organizatorem tego wydarzenia pierwotnie starała się, by pokazy odbywały się pod ziemią w Kopalni Soli Wieliczka. Szkoda, że ten pomysł nie doszedł do skutku, gdyż w naturalnych solnych komorach, w zupełnie unikalnym wnętrzu, takie projekcje zapierałyby dech w piersiach i pozostawiały magiczne wspomnienia.  

Mimo wszystko warto wybrać się od 20 sierpnia do starego dworca w Krakowie na tę wyjątkową wystawę, której nie było jeszcze na południu Polski. Warto, choć cena trochę zniechęca, gdyż w weekend, gdy zdecydowana większość z nas ma najwięcej czasu, cena za bilet wstępu wynosi 60 zł dla dorosłego, 50 dla studentów i seniorów, oraz 40 dla dzieci i młodzieży.  

zdjęcie pochodzi ze strony organizatora wystawy: http://vangoghalive.pl/ 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl