Sztuka, zabawa, edukacja
29.jpg

Sztuka, zabawa, edukacja


Każdy z rodziców myśli z największą troską o swoich dzieciach - to oczywiste. Wszyscy chcemy, aby były szczęśliwe, aby w dorosłym życiu udało im się, żeby były dobrymi ludźmi i kiedyś stworzyły własne szczęśliwe rodziny. Niektórzy z nas myślą też o głębszym kształtowaniu osobowości naszych pociech. Wrażliwość, empatia, wyczulenie na drugiego człowieka, na piękno, ale również kreatywność, pomysłowość i wiele innych pozytywnych cech. Jak to wszystko osiągnąć? Jak nauczyć tego wszystkiego nasze dzieci? Jedni myślą, że zapewnią im właściwą edukację w najlepszych szkołach. Inni posyłają dzieci na przeróżne kursy i zajęcia dodatkowe.

Wszystko to jest bardzo ważne, nic jednak nie zastąpi wspólnego spędzania czasu, czytania książek na głos i odkrywania świata. Warto pomyśleć o tym, żeby zamienić czasem komputer na rozmowę, gry elektroniczne na tak modne ostatnio gry planszowe rozgrywane przez całą rodzinę. Warto również czasem zamienić galerię handlową na galerię sztuki. Szczególnie, że większość polskich muzeów oferuje bardzo ciekawe warsztaty  dla dzieci, czy specjalne programy dla rodzin.

Sztuka dla wnuka, fot. Muzeum Narodowe Warszawa

Będąc kiedyś w londyńskiej National Gallery z zachwytem obserwowałem grupy przedszkolaków, które fantastycznie bawiły się w eleganckich salach pełnych obrazów, pod kierunkiem profesjonalnych animatorek. Dzieci uczyły się tam, nie tylko odczytywania obrazów, ich znaczeń i ukrytych treści, ale właśnie wrażliwości na piękno i drugiego człowieka. Przez dobry kwadrans stałem i przyglądałem się zaangażowanym  i zaciekawionym angielskim dzieciom, które wcale, a wcale nie nudziły się w galerii sztuki.


Od niedawna mamy już podobne programy w naszych muzeach. Świetnym przykładem  będzie oferta Muzeum Narodowego w Warszawie. Instytucja ta przygotowała mnóstwo arcyciekawych propozycji, a są to między innymi:

  • urodzinowe warsztaty twórcze
  • rodzinne warsztaty z malarstwa
  • tematyczne rodzinne zwiedzanie z przewodnikiem
  • cykliczne spotkania pod hasłem “sztuka dla wnuka”, gdzie babcie i dziadkowie wraz z wnuczkami i wnukami mają okazję wejść w sekretny świat obrazów.

fot. Wiola Cicha Muzeum Narodowe Warszawa

Naprawdę jest w czym wybierać, a tematy aż zapraszają do wzięcia udziału: “Prawdziwa historia świętego Mikołaja”, “Muzealna liga mistrzów”, “Stoliczku nakryj się” i wiele innych. Podobne zajęcia prowadzą praktycznie wszystkie oddziały muzeów narodowych w każdym większym mieście.


Pamiętajcie, nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z własnym dzieckiem, żadna szkoła, żaden kurs. Wspólny udział w takich ciekawych wydarzeniach na długo zapadnie Wam w pamięć, a do tego w sposób niezastąpiony kształtuje postrzeganie przez dziecko świata, rozpoznawanie dobra i piękna, a to przecież wartości bezcenne. Wiem coś o tym, gdyż mam już dorosłe dzieci, które udało nam się z żoną nauczyć tych wszystkich ważnych i trudnych spraw.


fot. Mariusz Jakubowski Muzeum Narodowe Warszawa

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl