Design
8.jpg


Czym jest współczesny design, albo dizajn, jak czasem pisze się to słowo? Potoczne rozumienie tego pojęcia, to raczej myślenie o ładnych, często może nawet dziwacznych rzeczach, a już na pewno bardzo drogich, na które stać jedynie bogatych. Gdybym przeprowadził badanie opinii, co znaczy słowo design (będę używał oryginalnej pisowni), myślę, że skojarzenia respondentów wiązałyby się z ładnymi rzeczami, np. meblami, luksusem, zbytkiem etc. Taki jest potoczny odbiór tego słowa . Czy słusznie?


Współczesny design to pojęcie dużo szersze. Zawiera w sobie nie tylko projektowanie i wystrój wnętrz, ale cały proces począwszy od pomysłu aż do sprzedaży. W ostatnich latach mówi się też, że dobrze zaprojektowana rzecz musi spełniać inne wymagania, które uczynią ją produktem, bądź usługą wyjątkową, designerską. Jest wiele przykładów nowoczesnych przestrzeni wystawienniczych czy centrów edukacyjnych, które zostały zaprojektowane i zrealizowane w oparciu o strategiczne myślenie projektowe, które towarzyszyło tym przedsięwzięciom od pierwszych etapów kreacji, aż do otwarcia, a nawet i do funkcjonowania tych obiektów. Jednym z najlepszych tego typu przykładów jest Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, a szczególnie Bzzz, czyli część poświęcona najmłodszym gościom , czyli dzieciom do pierwszego roku życia. Tutaj dobry projekt i nowoczesne wzornictwo pełnią rolę edukacyjną. Autorką koncepcji tej ekspozycji była Karolina Perrin. KarekDesign http://karekdesign.com/ 


Coraz częściej w kontekście designu pojawia się określenie "fair trade", czyli uczciwy handel. Co się kryje pod tą tajemniczą nazwą? 

Ekologia, poszanowanie praw pracowniczych, respektowanie praw autorskich, preferowanie lokalnych producentów. Myślę, że to pojęcia, które stają się z roku na rok coraz lepiej rozumiane i akceptowane. Szczególnie po katastrofie fabryki w Bangladeszu w 2013 roku, gdzie zginęło ponad 1000 osób. W gruzach budynku znalazły się również metki polskiego producenta, który potem mało wiarygodnie tłumaczył, że o niczym nie wiedział.  Myślę, że każdy z nas chciałby być traktowany "po ludzku", opłacany godziwie, szanowany i pracować w normalnych warunkach. Dlatego też zwracajmy uwagę na produkty, które kupujemy, gdzie są produkowane, czy przy ich wytwarzaniu nie jest wykorzystywana niemal niewolnicza praca, szczególnie dzieci, czy respektowane są prawa autorskie, czy produkcja nie niszczy środowiska. Wiem, że te towary są droższe, ale poziom naszego życia również się podnosi, a kraj cywilizuje i podąża za światowymi standardami.

mydlo_wieliczka.jpg (500×500)

Pamiętajmy o produktach i usługach fair trade, zwracajmy uwagę na to czy prawa innych są szanowane, zgodnie z zasadą, którą pamiętam z dzieciństwa: "nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe"


Wszystkie zdjęcia w artykule pochodzą ze strony http://karekdesign.blogspot.com/ i zostały opublikowane za zgodą autorki Karoliny Perrin

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl